Staff

Curriculum Area Leaders
English  Susan Williams
Maths (Senior Leader)  Simon Creasey
Science  Simon Eley-Fitzgerald
Languages  Gwenan Crawford
Humanities  Jamie Jones
Design and Technology  Emma Palfrey
Health & Wellbeing Jordan Davies

 

Year Leaders
Year 7 (Primary Links) Bryony Harrison (Science)
Year 8 Francoise Rocher-Jones (MFL)
Year 9 Aled Thomas (Humanities)
Year 10 Andrew Morel (History)
Year 11 Nicola Davies (PE)
Head of Sixth Form (Assistant Headteacher) Jane Jerman (Maths)

 

Pastoral / Wellbeing Team
ALNCO  Amanda Beese (SENCO)
ALN  Mrs Megan Evans
Numeracy Coordinator  Danielle Hillidge-Mistry (Maths)
FSM Mentor  Sian Thomas-Young
Assistant Safeguarding Officer  Ann Lewis

 

Teaching Staff:
Mr Daniel Owen (DO) Headteacher
Mrs Catrin Taylor(CT) Deputy Headteacher
Mrs Jane Jerman (JJ) Assistant Headteacher (YL12&13)
Mr Richard Williams (RW) Senior Leader(Wellbeing Manager)
Dr Simon Creasey (SC) Senior Leader (Maths CAL)
Mr Jordan Davies (JD) Senior Leader (Health & Wellbeing CAL)
Mrs Amanda Beese(ABE) English (SEN Co-ord)
Mrs Angharad Bevan (ABV) Science (part time)
Ms Rhiannon Brewer (RB) Welsh
Mrs Jane Charles (JCH) ASD Resource Base
Miss Jade Clay (JAC) Welsh
Mrs Kath Cleary (KMC) English (part time)
Mr Dan Craig (DC) IT (SL) (DCF)
Miss Gwenan Crawford(GJC) Welsh (Languages CAL)
Miss Nicola Davies (ND) PE (YL.10) (SL)
Mrs Sally Davies (SED) Food Technology/ Health & Social Care
Miss Sarah Davies (SD) Maths & Graphics
Mr Simon Ealey-Fitzgerald (SEF) Science (CAL)
Mrs Claire Francis-Jones(CFJ) IT
Mrs Bryony Harrison (BH) Biology (SL) (YL 7)(Y6 Transition)
Ms Hannah Harrop (HH) Humanities (part time) ESDGC
Mrs Danielle Hillidge-Mistry (DHM) Maths (Numeracy)
Miss Beca Jones(BWJ) Humanities / Welsh
Mr Jamie Jones(JGJ) Acting Humanities CAL
Mrs Helen Lewis (HL) French
Dr Ann Llewellyn (ALL) Psychology (part time)
Mr Andrew Morel (AMB) History
Dr Emma Palfrey (EEP) D & T (YL 11)
Mrs Helen Powell (HPO) Music
Miss Beth Rees(BER) English
Miss Hope Rees (HRE) Humanities
Mrs Francoise Rocher Jones(FRJ) MFL / Maths (Acting Y9 Leader)
Mr Stephen Rose (SRO) Physics
Ms Keeley Smith(KS) Art (SL)
Mr Aled Thomas (ATH) Humanities / Welsh

(Acting Y8 Leader)

Mrs Helen Thomas(HST) Maths
Mr Steve Thomas (ST) D & T (CAL)
Mrs Kathryn Williams (KW) English
Miss Susan Williams (SW) English (CAL) (Literacy)
Mr Mathew Young (MY) Gwyddoniaeth /Chemistry (SL)

 

Ancillary Staff:
Business Manager Mrs Susan Bound
Exam Officer Mr Paul Jones
Clerical Assistant Mrs Jan Powell
Learner Support/Pastoral Care Mr Matt Scrase
Learner Support/Pastoral Care Mrs Tricia Turner
Cover Supervisor Mrs Fiona Evans
Cover Supervisor Mrs Anya Lewis
Cover Supervisor Miss Nia Evans
Rugby Officer  Mr Adam Price
Learning Support Assistant  Mrs Lyn Emanuel
Learning Support Assistant  Mrs Elizabeth Evans
Learning Support Assistant Miss Maia Jones
Learning Support Assistant Mrs Siân Jones
Learning Support Assistant  Miss Vicky Jones
Learning Support Assistant  Mrs Dorit Price
Learning Support Assistant  Ms Rebecca Prior
Learning Support Assistant  Miss Danielle Wills
Science Technician  Mrs Amanda Botha
IT Technician  Mr Neil Gibson
DT Technician Mr Alun Moses
Caretaker  Mrs Christine Jones
Caretaker  Mr Craig Rowlands
Assistant Child Protection Officer and Learning Coach  Mrs Ann Lewis
Senior Mentor and Learning Coach Co-ordinator  Mrs Siân Thomas-Young